Gazetekars

Kars Hayvancılığı İçin “Hastalıktan Ari İşletme” Dönemi Başlıyor

Kars'ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, hayvancılığın gelişimi ve sağlıklı sürülerin oluşturulması adına büyük bir adım atıyor.

08 Temmuz 2024 Pazartesi 23:10

Kars Hayvancılığı İçin “Hastalıktan Ari İşletme” Dönemi Başlıyor

Kars Tarım İl Müdürlüğü’nden  konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle :

Kars'ta hayvancılığın gelişimi ve sağlıklı sürülerin oluşturulması adına büyük bir adım atıyoruz! Hastalıktan ari işletme sayısının artması ile çiftlikten sofraya sağlıklı gıda arzı ve zoonoz hastalıkların önüne geçilerek halk sağlığının korunması sağlanacaktır. Bununla birlikte hayvancılık işletmelerinde ekonomik kayıpların önüne geçerek sürülerin sağlıklı büyümesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle, hastalıktan ari işletmelere Bakanlık olarak ekstra destek veriyoruz.

Hastalıktan ari işletmeler, ülkemizin ihtiyacı olan genetik kapasitesi yüksek anaç hayvan üretimini sağlayarak hayvancılığımızın geleceğine katkıda bulunuyor. Bu işletmeler, karantina ünitesine sahip, kayıt altına alınmış ve tüm hayvanların tüberküloz ve bruselloz gibi hastalıklardan arındırılmış olduğu işletmelerdir. Bu işletmelere "Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası” verilmektedir.

Hastalıktan ari işletmelerde yapılan sığır tüberkülozu ve sığır brusellozu testleri ile bu hastalıklarla etkin mücadele edilirken, sağlıklı ve kaliteli süt üretimi de gerçekleştirilmekte ve bu sayede halk sağlığının korunması sağlanmaktadır.

Bu çerçevede Sarıkamış ilçemizde bir işletmeye "Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası" verdik ve iki yetiştiricimizden de başvuru dilekçelerini işletmelerini ziyaret ederek aldık.

Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda 2024 yılında ilimizdeki “HASTALIKTAN ARİ İŞLETME” sayımızı katlayarak artırmayı hedefliyoruz. Kars'taki yetiştiricilerimiz, İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurarak "Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası" almak için gerekli şartlar hakkında bilgi alabilir ve işletmelerini hastalıklardan ari hale getirebilirler.

Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu ve sığır, koyun, keçi brusellozu ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla Bakanlığımızca hastalıktan ari işletme desteklemesi uygulanmaktadır. Kars'taki yetiştiricilerimiz bu önemli fırsattan faydalanarak işletmelerini hastalıklardan ari hale getirmeleri için desteklerimiz devam etmektedir.

Kars'ta büyükbaş hayvancılık desteklemesi kapsamında verimlilik kriterleri doğrultusunda hastalıktan ari işletmelere ilave destekler yapılacaktır.

Gelin, sağlıklı ve verimli bir hayvancılık için hep birlikte çalışalım.

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER