Gazetekars

Kars’ta sigaranın zararları anlatıldı

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Yeşilay Kars Şubesi tarafından sigaranın zararları anlatıldı.

09 Şubat 2024 Cuma 13:02

Kars’ta sigaranın zararları anlatıldı

Yeşilay Kars Şubesi Başkan Yardımcısı Şenay Tutar, Kadın Kolları Başkanı Gamze İlgar ve gönüllüler tarafından Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı yanında stant açılarak 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde ülke çapında düzenlenen etkinlik ve iletişim çalışmalarıyla sigara ürünlerinin zararları hakkında bilgilendirme ile birlikte sigarayı bırakma çağrısı yapılıyor. Hem sigaranın zararlarının anlatıldığı hem de bilgilendirici broşürlerin dağıtıldığı stant gün boyu devam edecek.

Türkiye’de yaygın olarak tütün ürünü kullanıldığını ve ölümlerin yüzde 26,6’sının tütün kullanımına bağlı nedenlerle meydana geldiğini belirten Yeşilay Kars Şubesi Başkan Yardımcısı Şenay Tutar, “Toplumu ve öncelikle gelecek nesilleri sigaranın zararlarından korumak hepimizin görevi, bu mücadeleyi hep birlikte sürdürmeliyiz. Yeşilay olarak bağımlılıklar konusunda dünyaya örnek proje ve faaliyetler yürütüyor, başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Tütün bağımlığından kurtulmak isteyenlerin yanında olmaya devam ediyoruz. Dünyadaki pek çok uygulamanın en iyi özelliklerini Yeşilay olarak kendi deneyimimizle birleştirdik. Bırakabilirsin mobil uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok önemli bir destek sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kişilerin bağımlılıklardan kurtulmada desteğe ihtiyaç duyabildiğini söyleyen Yeşilay Kars Şubesi Kadın Kolları Başkanı Gamze İlgar ise, “Dünyadaki pek çok uygulamanın en iyi özelliklerini Yeşilay olarak kendi gücümüzle birleştirdik. Bu anlamda Bırakabilirsin uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok önemli bir destek sağlayacağını düşünüyoruz. Daha fazlasına ihtiyaç duyduklarında da her zamanki gibi onlara bir telefon kadar yakınız” diye konuştu.

Bağımlılıkların önlenmesi için pek çok çalışma yürüten Yeşilay, tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere de Bırakabilirsin ile ücretsiz destek veriyor. Dünyadaki benzer uygulamalar incelenerek hazırlanan Bırakabilirsin, sigarayı bırakmak isteyenlere her türlü desteği sağlayacak şekilde tasarlandı. Kullanıcılar sigarayı bırakmadan önce hedef tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili önerilerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici duygular ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylece kişiler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda öneriler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını mobil uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, başarı günlüğü tutarak kat ettikleri aşamaları sosyal medyada paylaşabiliyorlar. Desteğe ihtiyaç duyanlar ise ücretsiz Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115’e kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-1.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-2.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-3.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-4.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-5.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-6.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-7.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-8.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-9.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-10.jpg

karsta-sigaranin-zararlari-anlatildi-11.jpg

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER