Gazetekars

Şehit Öğretmen Taşkın Senger Anıldı

​​​​​​​Senger Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Senger, PKK'lı teröristlerin 26 yıl önce yaşattığı bir katliamının perde arkasını ilk kez açıkladı.

09 Ekim 2019 Çarşamba 14:10

Şehit Öğretmen Taşkın Senger Anıldı

Senger Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Senger, 1993 yılında Tunceli’nin Pertek ilçesi Pirinççi İlköğretim Okulu’nda görevli iken, üç arkadaşı ile birlikte PKK’lı teröristlerce kurşuna dizilerek şehit edilen Taşkın Senger’i mezarı başında anarak, PKK’yı ve destekçilerini lanetledi.

Hamza Senger, amcasının oğlu şehit öğretmen Taşkın Senger’in neden ve nasıl şehit edildiğine dair bilgileri ilk kez paylaşırken, bu acının 26 yıldır dinmediğini ve ilk günkü gibi devam ettiğini söyledi.

Şehit Taşkın Senger’in 1965 yılında Kars’ta dünyaya geldiğini, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezununu olduğunu ve ilk görev yeri olan Tunceli Pertek’te 28 yaşında şehit edildiğini söyledi.

Şehit Taşkın Senger’in ilk görev yerinde terörün korkunç yüzü ile karşı karşıya geldiğini ifade eden Hamza Senger sözlerine şöyle devam etti : “Şehidimiz, sönmeyen ateşimiz Taşkın, Tunceli’de PKK’lılar tarafından sürekli tehdit ediliyordu : "Türk Bayrağını indireceksin, Andımız'ı ve İstklal Marşı'nı okutmayacaksın, Ermeniler'i kötülemeyeceksin, yoksa vururuz” deniliyordu. Taşkın, PKK’nın bu tehditlerine asla boyun eğmedi. Korkusuzca her gün Andımız'ı ve İstklal Marşı'nı okuttu, okulu Türk Bayrakları ile donattı. PKK’lı teröristlere de “Bayrağımızı asarım, Andımızı ve İstiklal Marşımızı okuturum, siz de vurursunuz” diyordu. Bunun üzerine PKK’lı teröristler köye gelerek, Taşkın’ın kaldığı lojmana baskın yapıyor ve Taşkın ve dört öğretmen arkadaşını bir odaya kapatarak önce PKK propagandası yapıyor ve sonra öğretmenleri duvara dayayarak kurşun yağmuruna tutuyor. Vücuduna ondan fazla kurşun isabet alan Taşkın, olay yerinde şehit oluyor. Teröristler kaçarken de odaya el bombası atıyor. Üç günlük öğretmen Orhan Bakış, on beş günlük evli Ünal Atlı, nişanlanmak üzere olan Fevzi Katar da Taşkın ile birlikte şehit oluyor. 1990'lı yıllarda 170'e yakın öğretmenimizi PKK terörü nedeniyle kaybettik. Acımız halen daha taze. Şehidimiz canımız Taşkın’ı vefatının yıl dönümünde rahmetle anarken, terörü ve terör destekçilerini bir kez daha lanetliyorum. Allah bütün şehit öğretmenlerimize rahmet eylesin.”

71801752_10215825982299002_6960042920334327808_o.jpg

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER HABERLER